Accuboormachines onder de loep: Bouwmaat vergelijkt mogelijkheden en technieken.

De accu(schroef)boormachine hoort tot de standaarduitrusting van menig vakman. Deze multifunctionele vrienden zijn een vaste waarde bij het schroeven en boren in bijvoorbeeld gips, hout, kunststof en staal. Als professional ga je natuurlijk altijd voor hoge kwaliteit machines. Maar ook daarin is de keuze reuze en uiteraard afhankelijk van je werkzaamheden en de daarbij horende persoonlijke voorkeur. We zetten de kenmerken en mogelijkheden van 18V-machines van vier verschillende fabrikanten voor je op een rij. Omdat je regelmatig met steen te maken hebt, nemen we ook machines met een klopboorfunctie onder de loep.

Waar let je op?

De accuschroefboormachine geeft je veel bewegingsvrijheid. Daarnaast is hij lekker breed inzetbaar. Een instelbare slipkoppeling, de keuze uit twee mechanische toeren en een koppelregeling om de koppel in te stellen zorgen daarvoor.

Het lage toerental, stand 1, wordt gebruikt om te schroeven en het hoge toerental, stand 2, om te boren. In je keuze voor je accuschroefboormachine kun je onder andere naar de koppelregeling kijken. De cijfers van het koppel (op de ring achter de boorkop) corresponderen met een aantal Newtonmeter (Nm) en bepalen dus de kracht waarmee de boor ronddraait. De hoogste stand is speciaal voor boren, de andere standen om te schroeven waarbij geldt: hoe harder het materiaal hoe hoger de gekozen koppel. Maar ook het gewicht van de machine en de capaciteit van de accu zullen bepalen welke machine het beste bij jou past.

Koolborstelloze machines

Accuschroefboormachines zijn steeds vaker koolborstelloos (de termen borstelloos of brushless worden ook gebruikt). Traditioneel waren schroefboormachines steevast voorzien van minimaal twee koolborstels. Deze zorgen ervoor dat de stroom van het statische deel van de machine naar het anker van de motor gaat zodat deze gaat draaien. Een nadeel van deze oude techniek is dat de motor snel warm werd en dat de koolborstels slijten en je ze uiteindelijk moest vervangen. Een koolborstelloze machine heeft deze nadelen niet en is daarbij energiezuiniger met een langere accuduur per volle accu als gevolg.

In verschillende artikelen bespreken we de volgende machines:

Wist je dat je jouw recent aangeschafte machine ook kan registreren via Bouwmaat.nl? We hebben de links naar registratiepagina’s van de professionele merken op een rijtje gezet.

ACCUBOORMACHINE
 DeWALT DCD791P2Festool T18+3 HPCMakita DDF484RTJMilwaukee M18 FDD2-502C
Spanning (V)18181818
Koolborstelloze motorJaJaJaJa
Lengte (mm)173160172175
Capaciteit accu (Ah)2 x 5,02 x 4,0 High Performance2 x 5,02 x 5,0
Gewicht, incl. accu (kg)1,71,51,82,1
BoorhouderSnelspanSnelspanSnelspanSnelspan
Verwisselbare boorhouderNeeJaNeeNee
Max. boor Ø in hout (mm)40433889
Max. boor Ø in staal (mm)13131316
Max. boor Ø in steen (mm)
Max. boorhoudercapaciteit (mm)13131313
Max. koppel (Nm)705054135
Instellingen koppel (stappen)15252114
Max. slagfrequentie (per min)
Snelheidsinstellingen2222
Toerental stand 1 (omw/min)0 – 5500 – 4500 – 5000 – 550
Toerental stand 2 (omw/min)0 – 2.0000 – 1.5000 – 2.0000 – 2.000
Overbelasting beveiligingElektronica in machine & accuElektronica in machine & accuElektronica in machine & accuElektronica in machine & accu
Type accuLi-ionLi-ion (High Power)Li-ionLi-ion
Gewicht accu (kg)0,60.60,60,7
     
     
ACCUKLOPBOORMACHINE
 DeWALT DCD796P2Festool PDC18/4Makita DHP481RTJMilwaukee M18 FPD2-502X
Spanning (V)18181818
Koolborstelloze motorJaJaJaJa
Lengte (mm)190180205175
Capaciteit accu (Ah)2 x 5,04,0 High Performance / 5,2 Ah2 x 5,02 x 5,0
Gewicht, incl. accu (kg)1.81,82,72.2
BoorhouderSnelspanSnelspanSnelspanSnelspan
Verwisselbare boorhouderNeeJaNeeNee
Max. boor Ø in hout (mm)40507689
Max. boor Ø in staal (mm)13131316
Max. boor Ø in steen (mm)13101616
Max. boorhoudercapaciteit (mm)13131313
Max. koppel (Nm)7060115135
Instellingen koppel (stappen)15122114
Max. slagfrequentie (per min)0 – 34.0000 – 76.0000 – 31.5000 – 32.000
Snelheidsinstellingen2422
Toerental stand 1 (omw/min)0 – 5501e; 0 – 400/2e; 0 – 8500 – 5500 – 550
Toerental stand 2 (omw/min)0 – 2.0003e; 0 – 1.850/4e; 0 – 38000 – 2.1000 – 2.000
Overbelasting beveiligingElektronica in machine & accuElektronica in machine & accuElektronica in machine & accuElektronica in machine & accu
Type accuLi-ionLi-ion (High Power)Li-ionLi-ion
Gewicht accu (kg)0,60,60,60,7